Home / اخبار / اخبار داخلي / متاسفانه فقط موسیقی هنری باید پاسخ‌گو باشد

متاسفانه فقط موسیقی هنری باید پاسخ‌گو باشد

سیدعبدالحسین مختاباد در رابطه با لغو کنسرت سراج در کرمانشاه :
متاسفانه فقط موسیقی هنری باید پاسخ‌گو باشد

متاسفانه موسیقی هنری در این کشور، باید به آقایانی که کنسرت‌ها را برهم می‌زنند پاسخ دهد اما موسیقی‌های بی پایه و ریشه که آزادانه در جامعه حضور دارند و هیچ نیازی به تایید جمع و جریانی ندارند هیچ گروه و جریانی جلوی آن‌ها را نمی‌گیرد .

سیدعبدالحسین مختاباد خواننده و آهنگ‌ساز موسیقی ایرانی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع‌رسانی موسیقی ایران درباره لغو کنسرت حسام‌الدین سراج در کرمانشاه اظهار کرد: این گروه به جای آن‌که کنسرت آقای سراج را در کرمانشاه به هم بزند بهتر بود به ریاست‌جمهوری یا مجلس مراجعه می‌کرد و از آنان می‌خواست تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را تعطیل کند چرا که مجوز آن برنامه را این وزارت‌خانه صادر کرده است .

وی ادامه داد: در این مملکت چه اتفاقی افتاده است که هنرمند ارزشمندی هم‌چون آقای سراج ضدامام معرفی می‌شود و آثار او ضدفرهنگی شده است. آن‌موقع که هنرمندانی هم‌چون سراج در حوزه هنری با کم‌ترین امکانات یک جریان سالم فرهنگی در جامعه ایجاد کرده‌بودند و در مسیر فرمایشات امام‌خمینی حرکت می‌کردند، این آقایان کجا بودند که امروز وصیت‌نامه امام را این‌گونه تفسیر می‌کنند و تشخیص می‌دهند که کنسرت آقای سراج عملی ضدفرهنگی است؟ آیا مملکت ما امروز اینقدر به عقب بازگشته است که کسی هم‌چون سراج که با آثارش ثابت کرده است که در مسیر اندیشه‌های امام خمینی(ره) است امروز ضد او معرفی می‌شود؟

این خواننده که سال گذشته به مناسبت بیستمین سال درگذشت امام‌خمینی، کنسرت باشکوه «فریاد هجران» را به همراه ارکستر سمفونیک تهران برگزار کرده بود، بیان کرد: اگر امام‌خمینی(ره) موسیقی را حرام می‌دانست با کسی تعارف نداشت و براساس خوشامد کسی موسیقی را حرام یا حلال اعلام نمی‌کرد. یک عده‌ای فارغ از حرام و حلال موسیقی، با طرح این مباحث به دنبال مسائل دیگری هستند. ۸۰ درصد از برنامه‌های شبانه‌روزی صدا و سیمای ما همراه با موسیقی است، پس این دوستان بروند صدا و سیما را جمع کنند. به نظر من مباحثی که در دهه ۶۰ تکیلف‌اش مشخص شده است، نباید امروز دوباره مطرح شوند. بحث موسیقی در آن زمان مشخص شده است و صحبت کردن درباره حلال و حرام آن، یک کار تکراری است .

مختاباد در ادامه گفت: دولت امروز وظیفه دارد از موسیقی سنتی و فولکلور کشور به عنوان یک جریان فرهنگی حمایت کند و به سایر سبک‌ها نیز اجازه فعالیت بدهد. به عقیده من که یک انسان مذهبی هستم و به این مسائل اعتقاد دارم در این دنیا دو چیز حلال است که یکی از آنها قطعا موسیقی است .

خواننده تصنیف ماندگار «شبانگاهان» افزود: این انقلاب نه براساس فتوای مرجعی خاص که براساس اندیشه‌های والای امام‌خمینی(ره) به ثمر نشسته و براساس همین اندیشه، قانون اساسی شکل گرفته است. در این قانون، تشکیلاتی مانند وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و صدا و سیما وجود دارد که موسیقی جزئی از این تشکیلات است .

عضو هیات امنای انجمن موسیقی ایران با اشاره به گروه‌ برهم‌زننده کنسرت سراج در کرمانشاه ابراز کرد: متاسفانه موسیقی هنری در این کشور، باید به آقایان پاسخ دهد اما سایر موسیقی‌ها که بی پایه و ریشه هستند آزادانه در جامعه حضور دارد و هیچ نیازی به تایید جمع و جریانی ندارد و هیچ گروهی هم جلوی آن را نمی‌گیرد .

مختاباد در بخش دیگری از سخنان‌اش به عملکرد سازمان صدا و سیما در جشن‌های اعیاد انتقاد کرد و گفت: تلویزیون در این گاهی از کسانی استفاده می‌کند که به ظاهر مولودی‌خوانی‌ می‌کنند. این افراد با صدای نخراشیده و آزاردهنده و اشعاری نازل که هیچ ربطی به موسیقی ندارند، تنها به آزار گوش و روان شنوندگان می‌پردازند. امیدوارم تلویزیون ما در آینده نزدیک در این زمینه تغییر نظر دهد .

سیدعبدالحسین مختاباد تیرماه سال جاری به همراه گروه رودکی در شهر باکو، کنسرت موفقی را برگزار کرده است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *