خانه / اخبار / اخبار داخلي / سخنان دکتر سید عبدالحسین مختاباد در نشست مشترک بحث و تبادل نظر با حضور منتخبین محترم دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه مورخ ۲۸خرداد ۱۳۹۶:

سخنان دکتر سید عبدالحسین مختاباد در نشست مشترک بحث و تبادل نظر با حضور منتخبین محترم دوره پنجم شورای اسلامی شهر تهران روز یکشنبه مورخ ۲۸خرداد ۱۳۹۶:

دکتر مختاباد در ابتدا ضمن خوش آمد گویی به منتخبین پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، حضور ایشان را خوش آمد گفتند و آرزوی موفقیت برای ایشان در وظیفه خطیر نمایندگی شهر تهران داشتند.
رئیس کمیته هنر در خصوص کارهای فرهنگی و هنری انجام شده در سطح شهر تهران عنوان داشتند که کارهای بایسته ای در حوزه فرهنگی هنری در سطح تهران انجام شده است.

ایشان ضمن اشاره به عدم ساخت سالن های مناسب برای انجام کارهای فرهنگی در سطح کشور عملکرد دولت و وزارت ارشاد را در این زمینه مناسب ندانسته و عنوان داشتند که با گذشت بیش از چهل سال از عمر جمهوری اسلامی متاسفانه چهار تا سالن ساخته نشده و شاهد هستیم که وزارت ارشاد برای برگزاری جشنواره بزرگی نظیر جشنواره فجر به دنبال اسپانسر و تامین مالی هست. حال آنکه مجموعه توانمندی در سطح تهران هم از جهت سخت افزاری و هم نرم افزاری فراهم شده که کارکرد مناسبی داشته است.
دکتر مختاباد در ادامه با اشاره به اینکه بروکراتیک شدن یکی از مواردی است که مبتلا به همه نظام های فرهنگی هنری در جامعه ما شده است افزودند: بطور مثال در زمان حضور من در حوزه هنری در دهه ۶۰ و ۷۰ ، در حوزه هنری از بطور مثال ،۵۰ نفر آدمی که آنجا بود ، اکثریتشان هنرمند بودند حال آنکه این مجموعه تنها کمی کارمند و کارگر داشت، اما در حال حاضر اصلا هنرمندی در حوزه هنری نیست و با تعداد بسیار زیاد کارمند (هر اتاق بالغ بر ده نفر) بدون مشخص بودن شرح وظایف مشخص در زمینه حوزه فرهنگی هنری. ۹۸ درصد بودجه مجموعه ای مثل سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، فقط صرف کارهای جاریش می شود مسائلی نظیر پرداخت حقوق کارمندها، پول آب، برق و تلفن . این معضل عظیمی است که مثل یک میکروب که تمام وجود ساختار فرهنگی هنری رو گرفته که در وزارت ارشاد هم این مسئله وجود دارد، وزیر ارشاد تمام غصه‌ اش این بوده و هست که پول کارمندها رو بده، یعنی با اغماض شاید ده درصد بودجه وزارت ارشاد صرف کارهای فرهنگی می شود. شهرداری تهران هم یک مجموعه عظیم و بروکراتیک هست. این حجم وسیع و عظیم به اصطلاح نظام بروکراتیک در شهرداری نیازمند کاری جدی از سوی اعضاء شورا هست تا با این قضیه با توجه به لحاظ کردن مسائل نیروی انسانی مدیریت شود.

عضو کمیته فرهنگی هنری شورای اسلامی شهر تهران افزودند : کار فرهنگی در سطح تهران همواره با لابی های سیاسی بوده است. البته ما سعی کردیم در طول سالها خیلی از بودجه هایی رو که در جاهای بی ارتباط با بودجه فرهنگی هزینه می شود را حذف کنیم، بدون اینکه سرو صدا کنیم، اکثرا این دعواها رو توی یکشنبه ها انجام می دادیم که به اصطلاح سرتیتر خبرها نشوند؛ چون خیلی ها دوست دارند که این جور چیزها را بولد کنند و بگویند که آقا فلانه و غیره. نه ما خیلی از بودجه ها و کمک هایی که به عنوان مسائل فرهنگی اصلا ضرورت نداشت هزینه شود را یا کات کردیم یا حداقل به یک دهم رساندیم در محیطی آرام و بدور از حاشیه . مواردی هم بود که این مسائل به سرعت سیاسی می شد مثلا من یکبار که یه صحبتی کردم که آقا چرا باید این کار انجام شود حتی متهم به کفر هم شدم ، گفتم آقا حالا ما کافر که نیستیم ممکنه شما ما رو قبول نداشته باشی. این یک موردی هست باید واقعا به شدت و سرعت بدون اینکه مسائل سیاسی رو پشت سرش داشته باشه و در واقع تاثیر بگذارد، مدیریت جدی شود.
مختاباد در ادامه با اشاره به اینکه شهرداری تهران مثل یک دولت است و اینکه شاید هم از دولت هم بالاتر، گفتند بودجه معاونت فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران ۲۰۰۰ میلیارد تومان است یعنی معادل بودجه وزارت ارشاد و تلویزیون، که بودجه قابل توجهی است. خیلی از کارهایی که شهرداری تهران انجام می دهد در اصل دارد بار دولت را بدوش می کشد. این موضوع در دیداری که با آقای روحانی داشتم (چون من خودم واقعا آدم سیاسی نیستم و علاقه ای ندارم جزء حزب و دسته ای و این بازی هایی که هست باشم و افتخار می کنم که اینجوری هستم) به ایشان گفتم شما وظیفه خودتون رو در قبال تهران انجام ندادید، دولت در خصوص مسائل تهران مسکوت است، سازمان بهزیستی مسکوت هست، وزارت ارشاد گویا اصلا وجود نداره و مسئولیت و بار تمام این مسائل بر دوش شهرداری گذاشته شده و مردم هم طلب از شهرداری دارند.

ایشان در ادامه با اشاره به یکی از معضلات شهر تهران به عنوان کودکان کار که از مسائل مهم مطرح در کمیسیون فرهنگی اجتماعی است گفتند : شما با توجه به مطالعات اجتماعی ریشه این مشکلات را در مثلا ۱۰۰۰ تا روستایی که دچار خشکسالی شده می بینید که مردم آن از روستاها کوچ کرده و به شهرها آمده اند. فرض کنید هر روستا ۱۰۰ نفر جمعیت داشته باشد بنابراین ۱۰۰ هزار آدم کوچ کردند از این ۱۰۰ هزار نفر، ده هزار نفر آن در همین شهر تهران همین می شوند کودکان کار؛ دولت باید وظیفه اش رو انجام بدهد باید بیاد جلو، نباید مسائل رو سیاسی کرد.
دکتر مختاباد در ادامه اذعان داشتند، امیدواریم که آقای شهردار بعدی که منصوب می شود به دنبال پست ریاست جمهوری نباشد، بیاد تا برای شهر تهران دل بسوزاند و فارغ از هر مسئله ای به دنبال وصول طلب شهرداری از دولت باشد. برای مثال می توان به پرداخت سطح اشغال از سوی دولت اشاره نمود. یک شهروند در تهران که آپارتمان ۱۰۰ متری دارد باید مالیات، عوارض شهرداری و … را پرداخت نماید حال آنکه دولت با وجود داشتن یک تا دو میلیون مترمربع در تهران سطح اشغال مبلغی را پرداخت نمی کند! تمام وزارت خونه ها به شهرداری بدهکار هستند. شهرداری نمی تواند بدهی وزارتخانه ها را مانند سایر شهروندان (برای مثال با گذاشتن نیوجرسی در مقابل درب ورودی آنها) وصول کند، این موضوع بایستی در شورای شهر حل شود. تهران شهر محرومی هست و دولت این شهر رو فراموش کرده و فکر می کند همه کارها رو شهرداری باید انجام دهد و به خاطر مسائل سیاسی، وظایف خود در قبال شهرداری را انجام نمی دهد.
دکتر مختاباد در ادامه با اشاره به اینکه روزنامه همشهری یک روزنامه تاثیر گذار حتی در سطح خاورمیانه هست عنوان داشتند روزنامه همشهری روزنامه خوبی است که باید مورد بررسی قرار گیرد و نگاه سیاسی از کارهاش یواش یواش گرفته بشود، بالاخره این روزنامه باید وظیفه خودش رو در قبال شهر تهران نشان بدهد. ایشان با اشاره به اهمیت عدم استفاده از کاغذ در دنیا و روی آوردن روزنامه های بزرگ به حالت Less paper عنوان کردند این روزنامه باید آرام آرام بصورت الکترونیک چاپ شوند نظیر روزنامه های بزرگ در دنیا.

عضو دوره چهارم شورای اسلامی شهر تهران در خصوص بودجه خانه های فرهنگ، سراهای محله، خانه هنرمندان تذکر داده اند که با توجه به اینکه ما در جمهوری اسلامی ادعای کار فرهنگی داریم، متاسفانه با توجه به اینکه شعار می دهیم فرهنگ اصله عملا فقط شعار می دهیم برای همین هم در بودجه اولین چیزی که به نظرشون میاد این هست که بودجه خانه شعر، خانه موسیقی و … رو قطع کنند . حال آنکه کل بودجه مورد نظر مثلا یک میلیارد تومان هم نمیشه که برای مثال این بودجه در مقابل هزینه دفتر شهردارهای مناطق که سالانه دو تا سه میلیارد هست هم عددی نیست، اونوقت بودجه خانه هنرمندان، خانه شعر و خانه موسیقی و خانه نقاشان فوری حذف می شود. آدم تعجب می کند چطور ممکن است که یک میلیارد تومان برای شهرداری تهران فشار مضاعف باشد؟

دکتر سید عبدالحسین مختاباد در خاتمه با اشاره به تصویب کمیته هنر توسط ایشان گفتند من در این شورا کمیته هنر را مصوب کرده و تشکیل دادم و چنانچه در این زمینه دوستان مواردی دارند می توانیم در خدمتشون باشیم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *