Home / اخبار / اخبار سايت ها / دولت باید شهرداری ها و شوراها را به رسمیت بشناسد

دولت باید شهرداری ها و شوراها را به رسمیت بشناسد

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری میزان، عبدالحسین مختاباد، عضو شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی نخستین دستور جلسه سیصدو یازدهم شورای اسلامی شهر تهران که به موضوع تبادل نظر اعضای شورای شهر در خصوص لایحه مدیریت شهری اختصاص داشت بر ضرورت عدم نگاه سیاسی به شهرداری تاکید کرد.
وی در این خصوص گفت: همواره تناقضاتی در شهرها و حتی شهرهای کوچک وجود دارد که نگاهی سیاسی به شهرداری ها می دهد.
عضو شورای اسلامی شهر تهران تصریح کرد: وجود کشمکش ها بین نهادهای دولتی از جمله استانداری ها و فرمانداری ها با شهرداریها همگی بر این مطلب دلالت دارد که چون شهرداری در نزدیکترین سطح خدمات رسانی به شهروندان حضور دارد باید کاری به روز و دقیقه و حتی ثانیه ارائه کند که این موضوع به مذاق دستگاههای دولتی که باید بر اساس بخش نامه عمل کنند خوش نمی آید.
مختاباد اظهار داشت: یکی از مسائلی که باید در لایحه مدیریت شهری به آن پرداخته شود این است که دولت باید شهرداری ها و شوراها را به رسمیت بشناسد و آنها را رقیب خود به حساب نیاورد.
وی تاکید کرد: شوراها و شهرداری ها در واقع بازوان اجرایی هستند برای اجرایی تر کردن کارها.
عضو شورای شهر تهران اظهار داشت: با این وجود زمانی مشکلات به وجود می آید که احساس می شود که در کلانشهرها شهرداری ها به کار سیاسی می پردازند.
مختاباد به شهر تهران اشاره کرد و گفت: هم اکنون دو دهه است که شهرداری تهران چه اصولگرا و چه اصلاح طلب با دولت در رقابت است و این موضوع در حال تبدیل شدن به فاجعه ملی است.
وی پیشنهاد داد: برای جلوگیری از ایجاد شائبه در سیاسی کاری شهرداران، می توان بندی را در این لایحه گنجاند تا شهردارانی که می خواهند نامزد انتخابات ریاست جمهوری شوند ۶ ماه پیش از انتخابات استعفا دهند.
عضو شورای اسلامی شهر تهران در ادامه نسبت به اینکه دولت شورای شهر را نیز در موضوعاتی رقیب خود فرض می کند اظهار داشت: به واقع اگر شورای شهر تهران نبود امروز شهر تهران چه وضعیتی را پیدا می کرد.
وی ادامه داد: آیا دولت می توانست شهرداری را کنترل کند این در حالی است که با تمامی مشکلات موجود و دست های بسته امروز شاهد این اتفاقات در شهر تهران هستیم که اگر دولت دست شوراها را بازتر می گذاشت حتما اتفاقات بهتری در تهران رقم می خورد.
مختاباد ادامه داد: تحقق موضوع کوچک سازی دولت در تجربیات جهانی با سپردن اختیارات به شهرداران و شوراهای شهر عملیاتی شده و به نتایج قابل قبول رسیده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *