Home / اخبار / اخبار سايت ها / هیچگاه بودجه کافی در اختیار موسیقی قرار نگرفته است

هیچگاه بودجه کافی در اختیار موسیقی قرار نگرفته است

مختاباد در گفت وگو با نای:

هیچگاه بودجه کافی در اختیار موسیقی قرار نگرفته است

خواننده «تمنای وصال» معتقد است موسیقی ایران دچار مرگ تدریجی شده است که این اتفاق نتیجه  عدم حمایت نهادهای حامی فرهنگ است.

عبدالحسین مختاباد خواننده و آهنگساز موسیقی ایرانی در گفت‌وگو با پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران عنوان کرد: موسیقی ایران سال‌ها است که مورد حمایت جدی از سوی هیچ نهادی قرار نگرفته است. مسئولان معتقدند باید با تهاجم فرهنگی مبارزه شود، اما این مبارزه چگونه ممکن است، وقتی هیچ سالن و اجازه کنسرتی در شهرستان به گروه‌های موسیقی داده نمی‌شود؟


وی با اشاره به این مطلب که خوانندگان و نوازندگان تنها قادرند در تهران کنسرت برگزار کنند، تاکید کرد: اجرا تنها و تنها در تهران و با همکاری بخش خصوصی امکان می‌یابد و البته بخش خصوصی نیز تا ۷، ۸ سال دیگر به دلیل عدم بازگشت سرمایه‌اش حاضر نخواهد شد امکاناتی در اختیار موسیقی قرار دهد.

خواننده آلبوم «تمنای وصال» ادامه داد: در سی سال گذشته شدیدترین ضربه‌ها بر اندام موسیقی ایران وارد شده است و با این اوصاف این موسیقی هر روز بیش‌تر از روز قبل به سوی نابودی گام برمی‌دارد.  ما شاهدیم که در هر فصل خوانندگان لس آنجلسی در کشورهای همسایه کنسرت‌ برگزارمی‌کنند و مورد استقبال هم قرار می‌گیرند، این  درحالی است که موسیقی ایرانی هیچ جایگاهی در ایران ندارد.

مختاباد با اشاره به اینکه ارگان‌های اصلی حامی فرهنگ نظیر وزارت ارشاد تا کنون هیچ بودجه قابل توجهی در اختیار اهالی موسیقی قرار نداده‌اند، اظهار کرد: وزارت ارشاد تنها جشنواره فجر را برگزار می‌کند. احساس می‌کنم به عنوان یک هنرمند من نباید به وزارت ارشاد بروم و بودجه طلب کمک کنم، که حتی اگر این کار را هم انجام دهم چیزی جز ممیزی نصیبم نخواهد شد.

وی ادامه داد: بیش از هشتاد درصد کارهایی که از رادیو پیام پخش می‌شود، توسط هنرمندانی ساخته شده است که بدون هیچ گونه حمایت دولتی در  راه موسیقی فعالیت کرده‌اند. سئوال من این است؛ بودجه‌ای که در اختیار تلویزیون قرار می‌گیرد چه تاثیری در بهبود وضعیت جامعه موسیقی ایران دارد؟ عده‌ای نشسته‌اند پشت میزهایش پز می‌دهند و طبیعی است که با عدم حمایت از هنرمندان، جلوگیری از تبلیغات و وجود کپی رایت هنر هرگز وسیله‌ درآمد برای هنرمندان نیست و در نهایت آن‌ها یا باید موسیقی را رها کنند یا به خارج از کشور مهاجرت کنند.

خواننده «شبانگاهان» هزینه‌های اجاره سالن‌ها را بسیار بالا دانست و گفت: اولا هیچ سالن استانداری برای اجرا وجود ندارد و تنها سالن نسبتا قابل توجه، تالار وحدت است و با همه این مسائل هزینه اجاره این سالن‌ها بسیار بالا است و با دخل و خرج هنرمند هم‌خوانی ندارد. با اجاره شبی چندین میلیون تومان حتی هنرمندان حرفه‌ای که تعدادشان به اندازه انگشت یک دست هم نمی‌رسد، توان برگزاری کنسرت را نخواهد داشت.

مختاباد مدیریت فرهنگی را فاقد ثبات لازم عنوان و خاطر نشان کرد: من به عنوان یک هنرمند موسیقی باید امکان برگزاری کنسرت را در شهرهای دیگر کشور داشته باشم. اما تنها امکان من برگزاری ۲ شب کنسرت در سال است و بعد باید بروم خانه نشین شوم.

وی با بیان این مطلب که موسیقی هرگز به عنوان رشته‌ای که بتوان به بخش اقتصادی آن در ایران اعتماد کرد،  مطرح نبوده است، افزود: در همه جای دنیا هنر تامین کننده بخش قابل توجهی از نیازهای اقتصادی کشورهاست. اما در ایران متاسفانه بخش فروش موسیقی با مشکل جدی مواجه است و وضعیت به این صورت است که اگر از آلبومی استقبال شود به راحتی کپی می‌شود و اگر استقبال نشود فروش نمی رود و در نهایت موفقیت یا عدم موفقیت آن  یک نتیجه را در بر خواهد داشت.

این خواننده با اشاره به فعالیت شهرداری در زمینه‌های گوناگون تاکید کرد: شهرداری در طول سال برای سینما چقدر خرج می‌کند؟ آیا حاضر است یک‌صدم این هزینه‌ها را در اختیار موسیقی قرار دهد؟ شهرداری برای فضای سبز تهران میلیاردها تومان صرف می‌کند اما دریغ از نیم نگاهی به موسیقی. این در حالی است که در دهه هفتاد برای هنر و به ویژه موسیقی تسهیلات فراوانی در نظر گرفته می‌شد و امروز تنها ضربات سخت متوجه موسیقی ایران است.

مختاباد با اظهار تاسف از وضعیت موسیقی ایران گفت: در اروپا و امریکا بودجه فراوانی در اختیار موسیقی قرار می‌دهند و این هنر همواره مورد توجه جدی دولت و شهرداری قرار گرفته است. در حالی که در ایران ذره‌ای به موسیقی توجه نمی‌شود و می‌توان گفت که موسیقی ایران در حال مرگ است.

استفاده از این اثر فقط با ذکر منبع ” پایگاه اطلاع رسانی موسیقی ایران ” مجاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *