Home / اخبار / اخبار سايت ها / مختاباد: از رسانه‌ها متوجه پرونده املاک شدم/ قوه‌ قضاییه باید محرمانه بودن یا نبودن اسناد را مشخص کند

مختاباد: از رسانه‌ها متوجه پرونده املاک شدم/ قوه‌ قضاییه باید محرمانه بودن یا نبودن اسناد را مشخص کند

شفقنا- عضو شورای شهر تهران بیان کرد: تلاش ما این است تا فضا را به سمتی ببریم که شهروند تهرانی بتواند از همه چیز شهرداری باخبر باشد

 

عبدالحسین مختاباد، عضو شورای شهر تهران در پاسخ به وضعیت املاک نجومی شهرداری به شفقنا گفت: در حال حاضر شرایط به گونه‌ای شده که اختیارات از شورای شهر خارج و در دست قوه قضاییه است و آنها مسوول رسیدگی هستند که باید این مطلب را در دادگاه صالحه بررسی کنند و حکم دهند. همان طور که دادستان هم گفتند پیش داوری نکنید و اجازه دهید این پرونده مسیر عادی خود را طی کند تا به حکم برسد. در هر صورت همان طور که مشخص است، در این املاک مشکلاتی وجود دارد که در حال حاضر به آن رسیدگی می شود.

او ادامه داد: ما تقریبا از طریق رسانه‌های دیگر متوجه این داستان‌ها شدیم و این مقطعی بود که اتفاق افتاد. اجازه دهید نظر شخصی خود را بیان نکنم و همه تابع قانون باشیم.

عضو شورای شهر تهران درباره‌ی وضعیت اجرای قانون دسترسی آزاد به اطلاعات در مجموعه‌ی شهرداری و شورای شهر گفت: باید نگاهی اساسی به مساله دسترسی به اسناد صورت گیرد. شهرداری باید یک ساختمان شیشه‌ای برای شهروندان باشد چون متعلق به مردم تهران است و نباید چیزی پنهان باشد. بارها در صحن شورا به شهردار و سازمان شهرداری تذکر داده‌ایم، امروزه در دنیا پروژه‌هایی که در سطح شهر اجرا می‌شود، اطلاعات آن به صورت آنلاین و شفاف مشخص است که هزینه این پروژه چقدر است و چه مقدار بودجه مانده است. به عنوان مثال اگر در وسط یا انتهای کار احتیاج به پیوست بودجه بود، به صورت شفاف اعلام شود تا یک شهروند به ریز هزینه‌های شهرداری آگاه باشد. بنابراین تلاش ما این است تا فضا را به سمتی ببریم تا شهروند تهرانی بتواند از همه چیز شهرداری باخبر باشد.

با توجه به مباحث مطرح شده در روزهای اخیر درباره ی بعضی از اسناد، آیا طبقه‌بندی اسناد محرمانه و غیر محرمانه به عنوان یکی از ارکان اجرایی شدن قانون دسترسی به اطلاعات در شهرداری انجام شده است؟ مختاباد پاسخ داد: قطعا هر سازمانی برای خودش اسناد طبقه بندی شده دارد و شهرداری هم از این داستان مجزا نیست. درباره‌ی آن اسناد، سازمان بازرسی هم معتقد است که این اسناد نباید انتشار پیدا می‌کرد. در حال حاضر هم بحث بر سر این مساله است که قوه قضاییه و شهرداری می‌گویند این اسناد محرمانه بود و نباید انتشار می‌یافت ولی برخی می‌گویند چون مهر محرمانه نخورده است، محرمانه نیست. باید دید نظر قوه قضاییه چیست.

آیا درباره‌ی همه‌ی اسناد شهرداری این روش قابل اجراست؟ او تصریح می‌کند: الآن در ارتباط با این پرونده وضعیت این گونه شده است و قوه‌ی قضاییه اعلام کرده تا روشن شدن قضیه، افراد از اظهارنظر خودداری کند.

.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *