Home / اخبار / اخبار سايت ها / صدا و سیما اجازه بالندگی به موسیقی سنتی را نمی دهد

صدا و سیما اجازه بالندگی به موسیقی سنتی را نمی دهد

سید عبدالحسین مختاباد امریی، آهنگ ساز و خواننده موسیقی سنتی ایرانی، عضو اصلاح طلب چهارمین دوره شــورای اســلامی شهر تهران و رئیس دانشــکده هنر و معماری دانشــگاه آزاد اســلامی واحد تهران مرکزی اســت.

مختاباد با حضور در غرفه «همدلی» به ســوالات خبرنگار این روزنامه پاســخ گفت.

این عضو اصلاح طلب شورای شهر در پاسخ به این پرسش که عملکرد شــورای شهر در حوزه فرهنگ را چگونه ارزیابی می کنید، گفت: ما در زمینه سخت افزاری و نرم افزای شهرداری تهران کارهای بایسته ای را انجام دادیم و شاید بیشتر از وزارت فرهنگ و ارشاد در این زمینه کار کردیم.

مختاباد درباره امکان موازی کاری کمیســیون فرهنگ شورای شهر با وزارت ارشاد نیز توضیح داد که: کارهای ما موازی کاری نیست بلکه عملا ما داریم بارهای وزارت ارشاد را به دوش می کشیم و به نظر می آید وزارت ارشاد تنبل شده است. خانه هنرمندان، خانه موسیقی، خانه شعر و… مکان هایی هستند که شهرداری از صفر تا صد هزینه های آنها را پرداخت می کند. ما در زمینه حمایــت از هنر فاخر هیچ گاه کم نگذاشتیم و هر کاری که توانستیم انجام دادیم.

این خواننده موسیقی با اشاره به اهمیت بحث اقتصاد هنر تصریح کرد: با توجه به اینکه دولت از لحاظ مالی در مضیقه اســت اگر ما این کارها را انجام ندهیم، با وضعیتی آشفته مواجه می شویم.

وی در ادامه با بیان اینکه شهرداری یک نهاد فرهنگی است نه سیاسی، خاطرنشان کرد: شهرداری برای همه هنرمندان، فضایی امن را ایجاد کرده است و این مســاله باعث می شود هنرمندان با طیب خاطر و بدون هیچ گونه حاشــیه ای دســت به کارهای خلاقانه بزنند.

در واقع شــهرداری می خواهد فرهنگ هیچ گاه به سیاست آلوده نشود. حالا اگر هنرمندان احســاس امنیت و آسایش می کنند ایــن برای ما جای خوشــبختی دارد.

مختاباد در پاسخ به این سوال که خیلی از اساتید موسیقی معتقدند هیچ سالن استاندارد موسیقی در ایران وجود ندارد، نظر شما در این باره چیست، پاسخ داد: خب این حرف منطقی است. از انقلاب ۳۵سال گذشته ولی در همه این سال ها در سطح کشــور ۳۰ سالن ساخته نشده و در تنها شهری که ســالن هایی ساخته می شــود و هر روز هم بر تجربه و تخصصــش در این زمینه افزوده می شود، همین تهران است. و این قضیه هم مرهون برنامه های فرهنگی شــهرداری تهران است. در حالی که این اتفاق باید در سطح ملی اتفاق بیفتد.

مختاباد افزود: وقتی در شهرستانی سالن موسیقی استاندارد ساخته شود هم تولید فرهنگی ایجاد می کند و هم ماخذ و مامنی اســت برای مردم.

وی درباره فرو ریزی سقف تئاتر شهر و انتقادات پیرامون این مساله گفت: شهرداری مسوول تئاتر شهر نیست و مسوول تئاتر شــهر وزارت ارشاد اسلامی است. او افزود: به لحاظ علمی هم ثابت شده است که قضیه مترو تهران هم هیچ ربطی به آسیب رسانی به تئاتر شهر ندارد. و از این بابت مسوولیتی متوجه شهرداری نیست.

وی در پاسخ به این ســوال که شما به عنوان یک صاحب نظر در حوزه موسیقی چه نقدی به موسیقی سنتی دارید ؟ گفت: موسیقی سنتی هیچ گونه فرصت بالندگی در همه این سالها را نداشته و ندارد. وقتی رسانه ملی سالهاســت که از دو نوازنده برجسته موسیقی ســنتی در برنامه هایش دعوت نکرده است ومردم ارتباطشان را با این شکل از موسیقی از دست داده اند، دیگر چه توقعی باقی می ماند از هنر و هنرمندان موسیقی سنتی. البته عملکرد رســانه ملی در سایر حوزه های فرهنگی-هنری مثل موسیقی سنتی قابل نقد است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *