Home / اخبار / اخبار داخلي / اظهار نظر دکتر مختاباد در خصوص گزارش کمیته فنی و حقوقی شورا درباره حادثه ساختمان پلاسکو

اظهار نظر دکتر مختاباد در خصوص گزارش کمیته فنی و حقوقی شورا درباره حادثه ساختمان پلاسکو

آقای دکتر مختاباد عضو و رئیس کمیته هنری شورای اسلامی شهر تهران در خصوص گزارش کمیته فنی و حقوقی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص حادثه ساختمان پلاسکو در جلسه غیرعلنی صحن شورای اسلامی مورخ ۰۳ اردیبهشت ۱۳۹۶ موارد ذیل را بیان داشتند:

در ابتدا شهادت امام موسی کاظم را تسلیت عرض می کنم .

ایشان با بیان آنکه در گزارش به نتیجه ای اشاره نشده است، موارد ذیل را در خصوص ایرادات وارد بر گزارش عنوان نمودند.

آقای دکتر مختاباد اذعان داشتند که با توجه به توسعه ساختمان سازی در یک شهر، امکان تامین آب از زمین در منطقه پلاسکو میسر نبوده است. سوال اینجاست که یک اکیپ آتشنشان چگونه توان تشخیص نحوه تامین آب را برای خاموش کردن آتش ندارد و اینکه قابل قبول نخواهد بود که نداند چه پیش گیری هایی را باید بکند. این مسئله همانند آن است که شخصی  مسافرتی برود و هزینه سفر را قبل از ان پیش بینی نکند (بسیار ساده است که پیش بینی کنید که با توجه به مقصد چه هزینه ای را لحاظ نمایید. هزینه سفر به مشهد با سفر به کرج و یا خارج از کشور متفاوت است).

مورد دیگری که آقای دکتر مختاباد اشاره کردند عبارت بودند از اینکه ساختمان پلاسکو ۱۷ طبقه بوده و می‌بایست متخصصینی در این زمینه وجود داشته و کار می کردند، تا پیش بینی لازم در خصوص استفاده از تجهیزات و امکانات مناسب را می کردند.

همچنین ایشان در خصوص (BIM (Building Information Models که در گزارش به آن اشاره شده است  افزودند BIMکه همان مدل ساختمان های هوشمند است که این پروسه بایستی از ده سال قبل شروع می شد، الان در اروپا ساختمان هایی وجود دارد که  مربوط به صد تا صدو پنجاه سال قبل هستند و هم هوشمند شده اند و هم شهرداری و هم دولت ها در این زمینه  هزینه می کنند. در ایران هم اکنون ساختمان های شهرداری و دولت هم ۸۰ درصد آنها هوشمند نیست، حال شهروندان عادی که جای خود دارد. بایستی در شورای شهر لایحه ای در این خصوص تمهید شود، تا شهرداری و دولت در پروسه زمانی یکساله ساختمان های متعلق به خود را هوشمند سازند.

در پایان ایشان با توجه به موارد اشاره شده در صفحه ۱۴ گزارش اذعان داشتند، صفحه ۱۴ گزارش نشان دهنده موارد زیر است:

  1. عدم وجود برنامه جستجو (همانگونه که قبلا هم گفته ام برنامه ای به عنوان بحران و برنامه ای برای بعد از بحران داریم. ما در زمینه بعد از بحران نمره خوبی نداشتیم، این همه انسان شریف جان خود را از دست داده اند.)
  2.  ضعف در عملکرد سازمان ها در اجرای تمرین های مشترک (یعنی حتی یک مانور درست و صحیح در آتشنشانی شهر تهران انجام نشده است)
  3. عدم تناسب تجهیزات (مسئول این موارد شهرداری است و بایستی پاسخگو باشد).

آقای دکتر مختاباد در خصوص گزارش القابی که اعضاء کمیته تخصصی در گزارش ارائه نمودند را هم محل اشکال دانستند ( القابی مانند پروفسور و امثال آن).

در نهایت در خصوص این که گزارش، نتیجه ای  نداشته است ایشان اضافه کردند که این گزارش جمع بندی نداشته، حال آنکه، در گزارشی که توسط دولت ارائه شده است، مقصران این حادثه دولت، شهرداری و مالک اعلام شده است، ولی این گزارش کاملا خالی از نتیجه گیری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *