Home / اخبار / اخبار سايت ها / مختاباد: هنرمندان شناسنامه​دار نیاز به مجوز ندارند

مختاباد: هنرمندان شناسنامه​دار نیاز به مجوز ندارند

فرهنگ > موسیقی – سیدعبدالحسین مختاباد – خواننده – معتقد است در کشور ما موسیقی ناسالم نیاز به مجوز ندارد و کار خود را در سطح وسیع انجام می‌دهد و این تنها موسیقی هنری کشور است که باید براساس ضوابط اداری کار کند.
به گزارش خبرآنلاین، نشست خبری کنسرت مشترک گروه‌های موسیقی «رودکی» و «چهل دف» صبح روز یکشنبه سوم مرداد در خانه موسیقی برگزار شد.

کنسرت جدید سیدعبدالحسین مختاباد که ۱۴ و ۱۵ مرداد ماه در سالن میلاد نمایشگاه بین‌المللی برگزار شود حاصل ترکیب دو گروه «چهل دف» و «رودکی» است.

در این نشست که با حضور سیدعبدالحسین مختاباد خواننده گروه، فرشید غریب‌نژاد سرپرست گروه «چهل دف»، محسن حسینی سرپرست گروه «رودکی» و عطاران مدیر کنسرت برگزار شد، حسینی با توضیح درباره هدف ترکیب دو گروه «رودکی» و «چهل دف» گفت: «اساس این ترکیب برای جذب مخاطب به سوی موسیقی ایرانی است. موسیقی ایرانی برای جذب مخاطب به نوآوری نیاز دارد. یکی از عناصر مهمی که در موسیقی وجود دارد و می‌تواند در جذب مخاطب بسیار کمک کند، ریتم است.»

او با اشاره به این که در بسیاری از برنامه‌های موسیقایی ریتم نتوانسته هم‌پای بقیه اجزای موسیقی جلو بیاید و در نهایت به حضور سازی مثل تنبک بسنده شده، افزود: «ما تلاش کردیم در این کنسرت عناصر ریتمیک را پابه‌پای سازهای ملودیک هدایت کنیم و امیدواریم این در کنار هم بودن ریتم و ملودی باعث جذب جوانان به این کنسرت شود.»

سرپرست گروه «رودکی» نیز درباره سازهای این کنسرت گفت: «در کنار سازهای کوبه‌ای گروه «چهل دف»، از سازهای ملودیک، تار، رباب، کمانچه، نی، سنتورباس، سنتور، تنبک و … استفاده می‌شود.»

مختاباد هم درباره کنسرت چنین توضیح داد: «این کنسرت شامل آثار کوبه‌ای گروه «چهل‌دف» و ملودی‌های گروه «رودکی» است و شامل قطعاتی از موسیقی فولکلور کُردی نیز می‌شود که در آن اشعار کردی به زبان فارسی ترجمه شده و برای شنوندگان جذابیت ویژه‌ای خواهد داشت.»

او در پاسخ به این سئوال خبرنگار خبرآنلاین که آیا قرار گرفتن شعر فارسی بر ملودی کردی باعث کاهش جذابیت آن نمی‌شود؟ گفت: «پیش از این نیز این کار انجام شده و شعرهای کردی را به زبان ملی ترجمه کرده‌اند و مشکلی پیش نیامده است. البته من زبان کُردی نمی‌دانم و این کار را آقای غریب‌نژاد که با زبان و موسیقی کُردی آشناست،‌ انجام داده‌اند. این ترکیب برای من که جذابیت ویژه‌ای داشت.»

بخش اول این کنسرت در دستگاه نوا و بخش دوم آن در دستگاه شور اجرا خواهد بود که شامل قطعاتی از مختاباد و غریب‌نژاد می‌شود.

در بخش دیگری از این نشست عطاران مدیر برنامه‌های کنسرت مختاباد گفت: «ما امیدواریم تا پایان سال این کنسرت را در شهرستان‌ها و یک بار دیگر در تهران برگزار کنیم.»

او در پاسخ سئوال دیگر خبرنگار خبرآنلاین درباره اینکه آیا نگران نیستید کنسرت شما هم در شهرستان‌ها با مشکل رو‌برو شود؟ توضیح داد: «همیشه برای برای برگزاری کنسرت در شهرستان‌ها مشکلاتی وجود دارد، اما ما در تلاش هستیم این مشکلات را حل کنیم. البته آقای ترابی سرپرست دفتر موسیقی پس از لغو کنسرت سراج در کرمانشاه قول داد در آینده هیچ موردی مثل کنسرت سراج اتفاق نیفتد و ما نیز امیدواریم که مشکلی پیش نیاید.»

در ادامه این جلسه سیدعبدالحسین مختاباد با بیان این مطلب که موزیسین‌های موسیقی سنتی در کشور ما معمولا برای برگزاری کنسرت دچار مشکل می‌شوند گفت: «در کشور ما موسیقی ناسالم نیاز به مجوز ندارد و کار خود را در سطح وسیع انجام می‌دهد و این تنها موسیقی هنری کشور است که باید براساس ضوابط اداری کار کند و این ضوابط دست‌اندازهایی هستند بر سر راه گسترش موسیقی هنری در ایران. اگر کسی مانع این شود که موسیقی هنری و اصیل ایرانی به گوش مردم برسد آب به آسیاب دشمن ریخته است و در ترویج موسیقی ناسالم کوشیده است.»

او از مسئولان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست: «قوانین باید طوری باشد که هنرمندان دارای شناسنامه و شناخته شده برای برگزاری کنسرت و انتشار آلبوم به مجوز نیاز نداشته باشند، چون آنها پایبندی خود را به فرهنگ و سنت کشور در طی سال‌ها فعالیت هنری ثابت کرده‌اند.»

مختاباد همچنین تأکید کرد: «مدیریت فرهنگی کشور که جریانات فرهنگی را هدایت می‌کند باید در اجرای برنامه‌های فرهنگی قاطعیت داشته باشد و اجرای تصمیماتش را تضمین کند. بنابراین اگر وزارت ارشاد یک نامه را امضا می‌کند باید مسئولیت آن را نیز برعهده بگیرد و از مسئولیت‌های آن شانه خالی نکند. از سوی دیگر اگر در یک کشور مهندسی فرهنگی انجام و تصمیماتی حاصل می‌شود، نباید به خاطر عقیده عده‌ای که کار فرهنگی مملکت را قبول ندارند، مسیر فرهنگ کشور تغییر کند.»

این خواننده موسیقی ایرانی در ادامه از وزیر ارشاد خواست این اتفاقات را با رفتاری درست و منطقی مدیریت کند و به جای پاک کردن صورت‌ مسأله در صدد حل آن برآید تا شرایطی در کشور پیش نیاید که هنرمندان گوشه‌نشین شوند.

پیش‌فروش بلیت‌های کنسرت مختاباد با بلیت ۳۰ تا ۴۰ هزار تومانی از پنجم مرداد ماه از طریق مراکز فروش «ققنوس» و «همایش‌گستر» انجام می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *