خانه / اخبار / اخبار سايت ها / ?بگومگوهای کیهان و مختاباد بر سر سال ها فعالیت استاد آواز ایران

?بگومگوهای کیهان و مختاباد بر سر سال ها فعالیت استاد آواز ایران

شجریان سوژه دعوا

⬅️آفتاب یزد- گروه سیاسی: عبدالحسین مختاباد، خواننده و آهنگساز با سابقه کشور به مناسبت تولد استاد آواز و موسیقی سنتی ایران، محمدرضا شجریان با یکی از خبرگزاری‌ها‌ی کشور به گفتگو نشست. گفتگویی که مطابق انتظار به تعریف و تمجید از سال‌ها‌ فعالیت شجریان در عرصه فرهنگ و هنر گذشت.

با این همه این مصاحبه منتشر شده، به مذاق اهالی کیهان خوش نیامد و واکنش کوتاه اما سیاسی کیهان به این مسئله، عصبانیت و واکنش دوباره مختاباد را در پی داشت. عبدالحسین مختاباد به مناسبت نخستین روز از مهرماه که سالروز تولد محمدرضا شجریان است، در یک گفتگوی رسانه ای، موسیقی ایران را از تمام منظرها مدیون شجریان دانست.

مختاباد اظهار داشت: « باید بگوییم که موسیقی ایران مدیون محمدرضا شجریان است که نگاه و فکر جدیدی را در همه ابعاد به هنرمندان ایران داده است هم در بعد سیاسی، هم در بعد اجتماعی و هم در بعد اعتراضات اجتماعی. او هنرمندی است که توانسته در بخش‌ها‌ی مختلف خود را نشان دهد و تاثیرات بسیار عمیقی را در تاریخ موسیقی ایرانی در طول این ۳۰ و چندسال از خود نشان دهد.»

وی با بیان این که مردم همیشه به شنیدن صدای استاد شجریان به دلیل اینکه آوازهایش یک نمادی از مسائل اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است، علاقه داشتند و این خود نشان دهنده یک تلاش و ذهن خلاق و دقیق در ارائه موسیقی ایرانی است، گفت: «آقای شجریان احتیاج به حمایت شخصی و کسی نداشته است چون هنرمندی است که مردم همیشه از وی استقبال می‌کنند که خود به تنهایی بهترین حمایت محسوب می‌شود. در واقع ما به عنوان هنرمندان احتیاج به حمایت از کسی نداریم و باید بگوییم که “مرا به لطف تو امید نیست، شر مرسان”.

در هر صورت جامعه یک هنرمند را قبول کرده، تعظیم کرده و برایش ایستاده و احترام گذاشته است. شجریان هیچ‌وقت دنبال این نبود که شخصی، گروهی و دسته‌ای و تفکری از ایشان حمایت کند ولی یک هنرمند زمانی که وارد یک کار هنری می‌شود اگر مسیرش درست باشد احتیاج به هیچ کس و هیچ متنی و جریانی ندارد.

آقای شجریان پای هنرش ایستاد و اگر آدم به هنر خود وابسته باشد احتیاج به حمایت کسی ندارد و به عبارت دیگر زمانی که مردم را داشته باشی احتیاج به هیچ‌کس نداری.»

مطالبی که البته کیهان به سبک و سیاق خود به آن واکنش نشان داد و شجریان و مختاباد را یک جا در معرض حمله قرار داد.روزنامه کیهان در مطلب کوتاهی با عنوان خواننده‌ای که معنای فعالیت سیاسی را نمی‌داند، ضمن تحقیر و کوچک شمردن فعالیت‌ها‌ی هنری مختاباد نوشت: «این اظهارنظر در حالی است که

اولا: این جماعت همواره مدعی هستند هنر از سیاست جداست. با این حال همیشه ثابت کرده‌اند آنجا که منافع‌شان ایجاب می‌کند، کاملا سیاسی و آن هم بر خلاف مصالح ملی رفتار می‌کنند.

دوم: سال ۸۸ شجریان در حمایت از قانون‌شکنان و خشونت‌طلبان خیابانی با رسانه‌های معاند نظیر بی‌بی‌سی و صدای آمریکا گفتگو و حتی علیه نظام اسلامی موضع‌گیری کرد. به نظر آقای مختاباد آیا این فعالیت سیاسی است یا فعالیت علیه منافع ملی؟ گفتنی است چندی پیش نیز یکی از خوانندگان قدیمی ضمن انتقاد از شجریان، از روحیه نان به نرخ روزخوری وی گلایه کرده بود.»

این اظهار نظر کیهان با واکنش و عصبانیت مختاباد مواجه شد تا این خواننده با سابقه که در امور سیاسی نیز فعالیت داشته در پاسخ به کیهان به همان خبرگزاری بگوید: «اینکه اینجانب اثر قابل توجهی ارائه می‌نمایم یا نه به شما ربطی ندارد! شما مشکل خودت را حل کن که در مملکت هشتادمیلیونی تیراژت …حسد چه می‌بری‌ای سست نظم بر حافظ/ قبول خاطر و لطف سخن خدا دادست» تا به این ترتیب هر دو بر سر یک مسئله ثالث نسبت به یک دیگر واکنش نشان داده باشند.

منبع: روزنامه آفتاب یزد

یک پیام

  1. بهرام اذرمهر

    جناب مختااباد من صدای شما را دوست دارم و به همچنین ترانه های شما را، در ضمن هدفم حمایت از روزنامه کیهان نیست اما ایا واقعا نه شجریان بلکه تقریبا کلیه ”هنرمندان” نان را به نرخ روز نمیخورند؟ ایا شجریان باید در مخالفت با حکومت ایران به دامن دشمن ایران پناه میبرد؟ تصور کنید که بی بی سی چیها قدرت را بدست بگیرند، ایا به زعم شما ایران اباد میشود. ایا باید از دامن یک دشمن به دامن دشمنی دیگر پناه برد، ایا شما مشکلات زندگی خود را اینگونه چاره می اندیشی؟ در اینجا صحبت بر سر موسیقی و یا بدهی ما به ایشان نیست بلکه سوال من اینست که ایا این هست انچه شجریان و یا شما از اشعار حافظ و سعدی اموخته اید؟ اموخته اید که هر جا در تنگنا قرار گرفتید به دشمن بدتر از دشمن پناه ببرید و از زیر بار مسیولیت که همانا پایداری و حفظ استقلال خود در مقابل دشمنان بدتر از دشمن است بگریزید؟
    نه برادر من باید بگویم که شجریان و امثالهم از انچه که میخوانند چیزی نیاموخته اند چرا که اگر اموخته بودند سره را از ناسره تفکیک مینمودند. ایشان شعری از حفظ کرده و انرا با صدای خدا دادی خود به ترانه هایی تبدیل کرده اند که باید بگویم در اغلب موارد خسته کننده نیز هستند. تنها چیزی که باقی میماند اموختن از این اشعار است که باز باید بگویم خوده شجریان خودش چیزی از انها نیاموخته چه رسد به من بیسواد. پس بیجهت ما را بدهکار او نکنید، در ضمن ترانه های شما بسیار سرگرم کننده تر از ترانه های شجریان است. امیدوارم این تعریف را به پای پاچه خواری من نگذارید.
    با درود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *